Aktualności

Łódzkie drogi bez promili

Policjanci z łódzkiej drogówki wraz z wolontariuszami Fundacji ProDriver przeprowadzili akcje profilaktyczną pod nazwą „Łódzkie drogi bez promili” skierowaną przeciwko pijanym kierowcom, brakiem reakcji na określone ich zachowania ale również społecznemu przyzwoleniu na „jazdę na podwójnym gazie”.

7 września 2022 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi wraz z przedstawicielami Fundacji ProDriver prowadzili całodniowe działania pod nazwą „Łódzkie drogi bez promili”. Akcja była podzielona na dwie części: pierwsza w godzinach porannych skierowana do młodzieży szkolnej oraz druga w godzinach popołudniowych dedykowana użytkownikom łódzkich dróg, w szczególności kierowcom.

Mundurowi wraz z wolontariuszami chcieli trafić do młodych umysłów i zachęcić ich do tego żeby po pierwsze sami nie jeździli po alkoholu, a po drugie, by umieli powstrzymać innych przed taką jazdą. Dlatego też około godz. 9:00 zabrzmiał szkolny dzwonek informujący ośmioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łodzi o rozpoczęciu nietypowych zajęć. Uczniowie zebrali się na boisku szkolnym, gdzie rozstawione zostały 4 stanowiska: symulator dachowania, miasteczko ruchu drogowego z gokartem, alkogoogle oraz laboratorium.

Największą atrakcją cieszył się symulator dachowania, który wykonywał obrót o 360 stopni wokół własnej osi, a osoby będące w środku przez moment oglądały świat do góry nogami. Symulator w bezpieczny sposób pokazywał co się dzieje z pasażerami podczas dachowania samochodu.

Uczestnicy na innym ze stanowisk mogli doświadczyć na własnej skórze jak trudno jest przejść slalom, kierować autem, przekroczyć przeszkodę czy tez zawiązać sznurówki używając alkogoogli, czyli specjalnych okularów po których założeniu czujemy się jak po wypiciu alkoholu. Młodzież wielokrotnie powtarzała, że pomimo bliskiej odległości od pachołka po założeniu alkogoogli wydawało im się jakby ta przeszkoda była oddalona o kilka metrów.

Na stanowisku miasteczka ruchu drogowego można było spotkać policjanta z drogówki, który przeprowadzał eksperyment polegający na przejechaniu w alkogooglach określonego toru przeszkód, zaparkowaniu na wyznaczonym miejscu pojazdu oraz reakcji na pieszego będącego na przejściu dla pieszych. Mundurowy odpowiadał na pytania czy pijany kierowca jest potencjalnym zabójcą na drodze, czy społeczeństwo reaguje na pijanych kierowców oraz czy można pozwalać aby tacy uczestnicy ruchu poruszali się po drogach. Funkcjonariusz przeprowadzał również eksperyment pokazujący szybkość reakcji na turlającą się piłkę w stronę pieszego przechodzącego w kapturze na głowie, z telefonem w ręku, przez wyznaczone przejście dla pieszych.

Po zakończonych zajęciach szkolnych policjanci wraz z wolontariuszami rozpoczęli druga część akcji. O godz. 14:00 pojawili się w miejscu punktu ważenia pojazdów na Alei Włókniarzy. Funkcjonariusze w ramach działań „Łódź chroni przed promilami” podczas przeprowadzanych badań stanu trzeźwości zachęcali kierowców by w interaktywnym laboratorium mogli przekonać się na własnej skórze, że nietrudno o wypadek. Instalacja pozwoliła kierowcom w specjalnych  googlach zobaczyć świat bardzo zmęczonym okiem, ocenić swój refleks na refleksomierzu, przyjrzeć się realnej bezpiecznej odległości między pojazdami czy sprawdzić czas reakcji na wyświetlane światło sygnalizatora. Dodatkowo kierowcy mogli się także przekonać jak wiele bodźców z drogi umyka naszej uwadze, gdy zajmujemy się telefonem.

Każdy kierowca jak również każdy zainteresowany uczestnik ruchu drogowego otrzymał na koniec od policjantów breloczek z napisem „Nigdy nie prowadź po alkoholu” oraz apelem o reagowanie w sytuacji gdy na naszej drodze pojawi się pijany kierowca.

mł. asp. Jadwiga Czyż
WRD KMP w Łodzi

 

  • Uczniowie podczas akcji profilaktycznej
  • Organizatorzy w rozmowie z mediami
  • Policjantka zapoznaje młodzież ze specyfika działania urządzenia pomiarowego dot alkoholu
  • młodzież podczas akcji profilaktycznej
  • Urządzenie badające czas reakcji
  • uczestnicy podczas akcji profilaktycznej
Powrót na górę strony