Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łódzcy policjanci na szkoleniu pierwszej pomocy przedweterynaryjnej

Każdy z nas, będąc świadkiem nagłego zdarzenia, jest prawnie zobligowany do udzielenia pierwszej pomocy zarówno ludziom jak i zwierzętom. Przewodnicy policyjni z łódzkiej komendy szkolili się z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Prelegentami byli Komendant oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, szukają osób zaginionych. W większości przypadków to domownicy swoich przewodników policyjnych – stają się członkami rodziny. Szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach ukończyli: Oskar, Nero, Revolta oraz Nota to czworonożni funkcjonariusze, którzy służą w łódzkiej komendzie. Zwierzęta, tak jak i ludzie, ulegają przeróżnym wypadkom losowym. Czasem jest to zwykły przypadek, bo nagle zawodzi zwierzęcy instynkt, czasem choroba. Psy służbowe dodatkowo narażone są na niebezpieczeństwo, które może ich spotkać podczas interwencji. Nigdy nie wiadomo, w jakich okolicznościach zostaniemy postawieni w obliczu konieczności ratowania życia zwierzakowi i właśnie dlatego, przewodnicy psów Wydziału Prewencji łódzkiej komendy szkolili się pod okiem funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Łodzi. Mundurowi po części teoretycznej rozpoczęli praktyczne zajęcia, które nadzorował Komendant Straży Miejskiej w Łodzi Patryk Polit.

Poniżej przedstawiamy zasady A B C D pierwszej pomocy przedweterynaryjnej :

 1.  drożność dróg oddechowych – jeśli zwierzę jest nieprzytomne, sprawdź jamę ustną i obejrzyj wnętrze pyska w poszukiwaniu ciała obcego, a także, jeśli zajdzie taka konieczność – postaraj się je usunąć.
 2.  ocena oddechu – sprawdź, czy zwierzak oddycha. Przyłóż dłoń lub inny przedmiot (telefon, źdźbło trawy, lusterko) do nosa pupila i obserwuj ruchy klatki piersiowej.
 3.  ocena krążenia – bardzo istotna jest kontrola tętna i bicia serca zwierzęcia oraz ocena czy nie ma krwawień zewnętrznych.
 4.  ocena neurologiczna – spróbuj nawiązać kontakt ze zwierzakiem. Sprawdź, czy reaguje np. na imię lub dotyk.

Nasze pupile, podobnie jak ludzie, mogą ulegać różnym wypadkom losowym, w wyniku których istnieje zagrożenie utraty życia. Czasem konieczne staje się przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a w przypadku obfitego krwawienia także założenie opaski uciskowej.

Jeśli u psa stwierdziłeś wcześniej brak pulsu i oddechu:

 1. Klatkę piersiową uciskaj dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się serce. By je znaleźć, zegnij przednią łapę psa w stawie łokciowym – punkt na klatce piersiowej bezpośrednio pod zgięciem to Twoje miejsce do ucisku.
 2. Ułóż dłonie na klatce piersiowej psa tuż za zgięciem łapy i rozpocznij rytmicznie uciskanie klatki piersiowej: - głębokość ucisku to 1/3 głębokości (w zależności od wielkości psa) - częstotliwość – 80-100 uciśnięć na minutę (to trochę więcej niż 1 ucisk na sekundę), ale nawet 60-100 uciśnięć w ciągu minuty może być wystarczające.

W PRZYPADKU MAŁYCH PSÓW NIE WYKONUJ WDECHÓW!

 1.  Reanimując szczenię, ułóż je na swojej dłoni, kciuk umieszczając nad sercem, a pozostałymi palcami przytrzymując maluszka od spodu. Rytmicznie uciskaj kciukiem jego klatkę piersiową na głębokość ok. 0, 5-1 cm.
 2.  Co minutę przerywaj reanimację, by sprawdzić oddech i tętno psa.
 3.  Zewnętrzny masaż serca kontynuuj do momentu przywrócenia akcji serca lub dotarcia do lekarza weterynarii.

Jeśli u psa wyczuwasz tętno, ale nie ma oddechu, rozpocznij sztuczne oddychanie:

 1. Przyłóż usta do nosa psa (lub obejmij nimi zarówno nos, jak i pyszczek) i wdmuchnij powietrze dwukrotnie.
 2. Obserwuj klatkę piersiową zwierzaka podczas wykonywania sztucznego oddychania – powinna się ona unosić; uważaj jednak, by nie wtłaczać zbyt gwałtownie powietrza do płuc małego psa – to może je uszkodzić.
 3. Wykonuj 15-20 wdechów na minutę pamiętając, by pomiędzy każdym wdechem pozwolić powietrzu swobodnie wydostać się z płuc poszkodowanego.
 4. Po minucie zrób 30-sekundową przerwę by sprawdzić, czy zwierzę nie podjęło samodzielnego oddychania.
 5. Kontynuuj sztuczne oddychanie do momentu, aż zwierzę zacznie oddychać samodzielnie lub dotrzesz do weterynarza.

młodszy aspirant Kamila Sowińska

 • Szkolenie z pomocy przedweterynaryjnej - wykłady.
 • Szkolenie z pomocy przedweterynaryjnej - wykłady.
 • Szkolenie z pomocy przedweterynaryjnej - zajęcia praktyczne.
 • Szkolenie z pomocy przedweterynaryjnej - zajęcia praktyczne.
 • Przewodnik psa służbowego z czworonożnym funkcjonariuszem.
 • Przewodnik psa służbowego z czworonożnym funkcjonariuszem.
 • Przewodnik psa służbowego z czworonożnym funkcjonariuszem.
 • Pies służbowy łódzkiej komendy.
 • Zdjęcie grupowe przewodników psów służbowych.
Powrót na górę strony