Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwał metodą „na blika”, trafił do aresztu

Policjanci ze śródmiejskiego komisariatu zatrzymali mężczyznę, który wypłacał z bankomatu pieniądze przy pomocy kodów blik. Usłyszał zarzut oszustwa komputerowego za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu trafił do aresztu na 2 miesiące.

Oszustwa metodą „na blika”, mimo ostrzeżeń ze strony policjantów, cały czas stanowią spory problem. Policjanci w Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z I Komisariatu Policji w Łodzi dzięki wytężonej i wytrwałej pracy nad zebranymi przez siebie materiałami ustalili, że jednym z bankomatów, z których często dochodzi do wypłat przy tego typu oszustwach jest ten znajdujący się w biurowcu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi.

W trakcie obserwacji tego miejsca, która miała miejsce 6 września 2023 roku, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który dziwnie i nerwowo się zachowywał. Mimo wysokiej temperatury ubrany był w bluzę z kapturem i długie spodnie. Cały czas z telefonem w ręku, co kilka, kilkanaście minut podchodził do bankomatu i wypłacał pieniądze.

Kryminalni i przybyli na miejsce dzielnicowi ze śródmiejskiego komisariatu wylegitymowali 19-letniego mężczyznę. Ten cały czas zachowywał się nerwowo, trzęsły mu się ręce i nie potrafił wskazać adresu pod którym przebywa. Tłumaczył, że pieniądze, które wypłacał miały posłużyć do zakupu auta dla znajomego, którego danych jednak nie pamiętał, a z którym ma tylko kontakt przez komunikator internetowy.

Stróże prawa przeprowadzili kontrolę osobistą podejrzanego oraz jego bagażu, w wyniku której zabezpieczyli ponad 25 tysięcy złotych, 150 euro, karty debetowe i telefony. W związku z podejrzeniem, że mężczyzna może brać udział w oszustwach metodą „na blika” funkcjonariusze dokonali jego zatrzymania.

Już na komisariacie przyznał się policjantom, że przynajmniej część z zabezpieczonych przy nim pieniędzy pochodzi z oszustwa. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa komputerowego, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, został tymczasowo aresztowany.

Dalsze czynności, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź – Śródmieście, prowadzą śledczy z I Komisariatu Policji łódzkiej komendy.

Policjanci apelują o ostrożność w sieci!!!

Jeżeli ktoś prosi nas o kod BLIK upewnijmy się, że nie jest to próba oszustwa. Skontaktujmy się telefonicznie z członkiem rodziny bądź znajomym i potwierdźmy czy naprawdę potrzebuje naszej pomocy i czy ktoś się pod tą osobę nie podszywa. Prośby które mogą wzbudzić nasze podejrzenia mogą być różne między innymi na leki, że została zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa.

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia.

sierż. szt. Maksymilian Jasiak

Powrót na górę strony