W trosce o bezpieczeństwo użytkowników hulajnóg elektrycznych
Elektryczne jednoosobowe pojazdy to coraz częstszy widok w polskich miastach. Łódzcy policjanci z wykorzystaniem laserowych mierników sprawdzali, z jaką prędkością poruszają się mieszkańcy Łodzi jeżdżący nimi.
Policyjne kontrole prędkości kojarzą się głównie ze sprawdzaniem, jak szybko jeżdżą kierujący samochodami. W polskich miastach – także w Łodzi przybywa jednoosobowych, elektrycznych pojazdów - ich użytkownicy także znajdują się w kręgu zainteresowań funkcjonariuszy.
Elektryczne hulajnogi są dostępne praktycznie dla każdego - szczególnie te, które można wypożyczyć np. poprzez aplikację mobilną. Taka forma transportu ma wiele zalet, jednak problematyczne jest zachowanie niektórych użytkowników.
28 czerwca 2024 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łódzkiej komendy nadzorowali ruch pojazdów i prowadzili między innymi kontrole przestrzegania ograniczeń prędkości, wykorzystując do tego laserowy miernik prędkości.
Stróże prawa przypominali, że maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej wynosi 20 km/h.
- należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy obok drogi znajduje się ścieżka rowerowa, kierowca hulajnogi ma obowiązek z niej korzystać i jechać z prędkością zbliżoną do tej, z jaką poruszają się piesi.
Ponadto osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych - tak samo jak piesi czy rowerzyści - należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, zaawansowane systemy czy karoseria auta. Chroni ich jedynie własne ciało, dlatego w konfrontacji z samochodem mają oni minimalne szanse, aby wyjść z niej bez obrażeń.
Policjanci z łódzkiej "drogówki" podczas prowadzonych działań zwracali także szczególną uwagę na stan trzeźwości osób wsiadających za kierownicę hulajnogi. Funkcjonariusze stanowczo reagowali na wykroczenia popełnianie przez uczestników ruchu drogowego.
aspirant Kamila Sowińska