Co zrobić w sytuacji zaistnienia kolizji?

Jeżeli zdarzy się nam uczestniczyć w zdarzeniu drogowym po pierwsze nie panikujmy. W pierwszej kolejności sprawdźmy czy nikomu nic się nie stało. Jeżeli są osoby ranne, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo na miejscu wypadku poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego, a następnie skupmy się na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym, wezwijmy pogotowie pamiętając, że nie musimy sami tego robić, możemy poprosić o to pierwszą osobę, którą widzimy.

W sytuacji, kiedy nie ma osób rannych, a stan trzeźwości drugiego uczestnika nie budzi naszych podejrzeń i obie strony wykazują chęć spisania oświadczenia, usuńmy samochody z miejsca kolizji, aby nie tamować ruchu innym pojazdom. Nie można też zapomnieć o odpowiednim ustawieniu trójkąta ostrzegawczego i włączeniu świateł awaryjnych. Nie zapomnijmy przy tym, aby poruszając się po jezdni w czasie usuwania z niej auta, zawsze mieć na sobie odblaskową kamizelkę - szczególnie w jesienne wieczory. Znacznie poprawi ona naszą widoczność, a zatem i bezpieczeństwo. A  następnie wspólnie sporządźmy oświadczenie.

Wzory oświadczeń znajdują się na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych na przykład:
Link przekierowujący do strony Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń:PZU

Jeżeli nie posiadamy gotowego druku pamiętajmy, że oświadczenie musi zawierać kilka niezbędnych informacji:

  • datę, godzinę i miejsce kolizji,
  • dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów (jeśli kierujący nie jest właścicielem auta),
  • oraz numery polis ubezpieczeniowych i nazwę ubezpieczycieli,
  • można też dopisać ewentualnych świadków zdarzenia.

Bardzo przydatna, szczególnie dla ustalenia winnych wypadku i późniejszego procesu likwidacji szkody, jest dokumentacja fotograficzna. Jeśli mamy więc taką możliwość, zróbmy zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Powrót na górę strony