Debata w Dzielnicy Łódź - Bałuty
28 lipca 2022 roku w godzinach 17:00 - 18:30 w siedzibie Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana w Łodzi przy ulicy Wojska Polskiego 83 z inicjatywy kierownictwa V Komisariatu Policji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi odbyła się debata społeczna z mieszkańcami Osiedli Julianów oraz Marysin w Łodzi. Omawiana problematyka dotyczyła tematu: "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ".
Podczas spotkania Komendę Miejską Policji w Łodzi reprezentowali: Komendant Komisariatu V KMP w Łodzi – mł. insp. Maciej Kasica, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji V KP KMP w Łodzi – podkom. Krzysztof Dec, w zastępstwie Kierownika Rewiru Dzielnicowych II - asp. szt. Rafał Kępski, dzielnicowy Rejonu Służbowego nr 10 - mł.asp. Artur Kowalczyk, dzielnicowy Rejonu Służbowego nr 11 - mł.asp. Radosław Stawiński oraz dzielnicowa Rejonu Służbowego nr 13 - sierż.szt. Aneta Piekała.
Najważniejsze kwestie odnosiły się do zdiagnozowanie zagrożeń, zjawisk i zachowań, które powodują powszechny sprzeciw i ujemnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności.
Przybliżono pracę Policji jako instytucji bliskiej i przyjaznej obywatelom, której funkcjonariusze podejmują próby rozwiązania różnych problemów nie tylko stricte związanych z naruszeniami obowiązującego porządku prawnego, ale przede wszystkim z zakresu szeroko rozumianej prewencji kryminalnej. W oparciu o „Analizę stanu bezpieczeństwa...” omówiono zagadnienie przestępczości odnotowanej na podległym terenie ze szczególnym odniesieniem się do obszaru osiedli Julianów i Marysin. Przedstawiono „modus operandii” najbardziej dolegliwych w tym rejonie przestępstw, jak również wykroczeń tzw. „około samochodowych” (kradzieże z włamaniem do pojazdów, kradzieże pojazdów, uszkodzenia mienia, kradzieże akcesoriów samochodowych, kradzieże katalizatorów) oraz wskazano sposoby właściwych zachowań, które pozwolą się ustrzec przed tego typu przestępstwami i wykroczeniami. Na przykładach wyjaśniono niewłaściwe zachowanie osób, które ”dotknęły” tego typu zdarzenia. Omówiono również pojawiające się coraz częściej przestępstwa kradzieży „kieszonkowych”, w tym w środkach komunikacji miejskiej, przestępstw na tzw. „wnuczka”, „gazownię”, „elektrownię”, „policjanta” oraz przestępstwa dotyczące oszustw internetowych. Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziło narzędzie w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawiono ideę tego przedsięwzięcia oraz poinstruowano jak z tego narzędzia korzystać. Nakreślono również jak działa aplikacja Moja Komenda i jaki jest cel programu Dzielnicowy bliżej nas.
W ramach podsumowania rozdano ankiety kierowane do podmiotów zewnętrznych biorących udział w debatach oraz kwestionariusze dotyczące konsultacji organizowanych przez Policję. Zebrano opinie w zakresie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców na terenie osiedla. Zanotowano przekazane przez mieszkanców informacje o miejscach zagrożonych oraz oczekiwania społeczne kierowane do Policji, które zostaną wykorzystane przy planowaniu służby i zadaniowaniu podległych funkcjonariuszy.