Aktualności

Warsztaty historyczne „OKM 1940 Ostaszków – Kalinin – Miednoje”- Policja Państwowa II RP

Policjanci wysłuchali uroczystej prelekcji poświęconej pamięci funkcjonariuszy II RP, którzy zgładzeni zostali w obozach na terenie ZSRR.

5 grudnia 2017 roku w sali lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej odbyły się warsztaty historyczne OKM 1940. Organizatorem przedsięwzięcia był Komendant Miejski Policji w Łodzi insp. Paweł Karolak oraz Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Jarosław Olbrychowski. Warsztaty skierowane były przede wszystkim do policjantów oraz pracowników policji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji – nadkomisarz Krzysztof Musielak, inspektor Dariusz Walichnowski reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterstwa Policji w Łodzi podporucznik Jacek Syjud, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz emeryci policyjni

Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski Policji w Łodzi, insp. Paweł Karolak, który zapoznał uczestników z ideą spotkania. Następnie, głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, pan Jarosław Olbrychowski, który swoje wystąpienie rozpoczął od przedstawienia sylwetek przedwojennych oficerów Policji Państwowej. Przybliżone zostały biografie:

- nadinsp. Henryk Wardęskiego- jednego z czterech Zastępców Komendanta Głównego Policji w latach 1922 – 1929, który był organizatorem Policji Państwowej i pracował nad Ustawą o Policji. Pełnił on też funkcję Komendanta Policji Państwowej Okręgu Warszawskiego (czyli obecnie Komendanta Wojewódzkiego Policji), a następnie był przez 7 lat był Z-cą Komendanta Głównego Policji. W roku 1929 odszedł ze służby i powrócił do Łodzi gdzie prowadził kancelarię notarialną. Zmarł 21 lipca 1951 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim.  

- Janusza Zygmunta „Jagryma” Maleszewskiego – urodzonego w Czarnocinie, który w okresie I wojny światowej służył jako ułan, a następnie podoficer i oficer w Legionach Polskich. W czasie  bitwy pod Rokitną został ciężko ranny i wzięty do niewoli rosyjskiej. W listopadzie 1915 roku po amputacji nogi, jako inwalida wrócił w drodze wymiany z niewoli i otrzymał roczny urlop zdrowotny. Od jesieni 1916r. - kolejno służył w Krajowym Inspektoracie Zaciągu w Warszawie, jako sekretarz generalny Komisji Wojskowej. Od października 1926 roku do 1935 roku pełnił funkcję Komendanta Głównego Policji Państwowej. Był jednym z sześciu Komendantów Głównych Policji okresu międzywojennego i tę funkcję pełnił najdłużej – bo aż 9 lat. Po odejściu ze służby w Policji nadal udzielał się w życiu społecznym – został senatorem z województwa kieleckiego w Senacie IV kadencji. Zmarł w 1942 roku.

Prezes Stowarzyszenia Policyjna, zwrócił uwagę jak ważna jest misja społeczna z jaką wiąże się służba w Policji. Zwrócił on również uwagę, że współcześni policjanci są kontynuatorami tradycji przedwojennych. Tradycji, które przyświecały ich poprzednikom.

Oddzielna część prezentacji poświęcona została wspomnieniu tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie. Przypomniane zostały zbrodnie dokonane na funkcjonariuszach Policji Państwowej przez sowietów, które dokonane zostały na terenie obozów znajdujących w miejscowościach Ostaszków, Kalinin, Miednoje. Na skutek prowadzenia masowych egzekucji, życie straciło blisko 14000 funkcjonariuszy policji, którzy pochowani zostali w bezimiennych grobach odnalezionych po latach.

Prezentacji towarzyszył pokaz slajdów, na których zamieszczono zdjęcia pomordowanych funkcjonariuszy oraz miejsc kaźni, w których zostali oni pozbawieni życia w 1940 roku.

Na zakończenie Komendant Miejski Policji w Łodzi otrzymał z rąk Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 oraz Dyrektora Biura Historii i Tradycji KGP Certyfikat Ambasadora OKM 1940 - propagowanie etosu Policji Państwowej.

 

Powrót na górę strony