Aktualności

„Dzień Kobiet z łódzką drogówką”

8 marca 2018 roku na Alei Mickiewicza w Łodzi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji wraz z łódzkim klubem motocyklowym „Łódki na kołach” zorganizowali wyjątkowy Dzień Kobiet. Niezdecydowana, wiecznie roztrzepana, nie potrafi parkować, w lusterko patrzy tylko po to aby poprawić makijaż – to stereotypy. Czasem sformułowanie: „jeździsz jak baba” powinno być odbierane jako komplement. Kobiety jako kierowcy powodują mniej zdarzeń drogowych, rzadziej płacą mandaty.

W tym roku na terenie Łodzi doszło do 2126 zdarzeń drogowych. Kobiety były sprawcami 440 zdarzeń czyli jak łatwo obliczyć kobieta jest sprawcą co piątego zdarzenia. Zapewne prowadzimy ostrożniej, czasem na pierwszy rzut oka niepewnie, Panowie zaś jeżdżą śmielej, dynamiczniej, bardziej agresywnie przez co szybciej wpadają w kłopoty na drodze, częściej są poddawani policyjnym kontrolom, szczególnie za przekroczenia prędkości.

Funkcjonariusze z łódzkiej drogówki obdarowywali panie podróżujące samochodem bezpiecznym prezentem. Naklejki „Jestem kierowcą, jestem kobietą”, tulipany oraz drobny upominek otrzymały wszystkie Panie, które zostały zatrzymane przez policjantów. Na niewielkiej naklejce umieszczanej na tylnej szybie samochodu były zapisane „małe grzeszki kobiet” np. nie robię makijażu w trakcie jazdy, nie siedzę na fejsie w trakcie jazdy, nie gestykuluję w trakcie jazdy, nie piszę smsów w trakcie jazdy, nie kremuję rąk w trakcie jazdy, nie maluje paznokci w trakcie jazdy, nie odwracam się do dziecka z tyłu, nie szperam w torebce w trakcie jazdy, nie gadam przez telefon w trakcie jazdy.

Zatrzymane do kontroli Panie przyznawały się do drobnych grzeszków za kierownicą, wybierały naklejkę nie tylko po to, by świecić przykładem, ale również aby one same mogły dawać przykład innym kierowcom.

Powrót na górę strony