Aktualności

Policjanci apelują – Nie bądź obojętny zimą

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie.

Jak co roku, w chwili, gdy w naszym kraju temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera, zwracamy się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Policjanci pełniący służbę patrolową sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać, bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Jeśli ktoś zauważy osobę, która może potrzebować pomocy, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wykręcić numer alarmowy.

Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie - przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór, będąc w stanie pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno.

Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po spożyciu alkoholu podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. To także nie pozostanie bez odpowiedzi. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o czyimś życiu.

Placówki pomocowe dla osób bezdomnych

W przypadku zauważenia osób bezdomnych, samotnych, bądź potrzebujących pomocy,
należy kontaktować się z pod numerem tel. 112 lub 986

Pomoc dla bezdomnych

tel. 987

Centrum Zarządzania Kryzysowego

Placówki udzielające pomocy osobom potrzebującym

  • Noclegownia dla Bezdomnych Kobiet - ul. Gałczyńskiego 7; w godz 18.00-8.00, tel: 647-03-33
  • Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn - ul. Szczytowa 11; w godz 20:00-8:00; tel. 42 679-31-35
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet - ul. Kwietniowa 2/4; (funkcjonuje całodobowowo); tel:42 683-38-00;
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - ul. Szczytowa 11; (funkcjonuje całodobowowo); tel: 679-31-35;
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - ul. Nowe Sady 1; (funkcjonuje całodobowowo) tel. 42 259-27-05;
  • Świetlica dla osób bezdomnych - ul. Piłsudskiego 119 jest corocznie otwarta  od 01 grudnia do 15 marca w  godz. 08.00-16.00;
  • Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych funkcjonująca w PPCh Caritas przy ul. Wólczańskiej 108 od 01 grudnia do 15 marca roku następnego w godz 16.00-20.00;

W okresie zimowym od 01. grudnia do 15 marca uruchomiony zostanie  autobusu rozwożącego ciepłe posiłki dla osób bezdomnych.

Trasa autobusu: godz 22:00 - schronisko Nowe Sady 17 - Dw. Łódź Kaliska - Dw. Łódź Żabieniec - Stary Rynek od ul. Podrzecznej - Pl. Barlickiego od ul. Małej - ul. Szczytowa - schronisko ul. Gałczyńskiego 7 - schronisko Nowe Sady 7 ok. godz 3:00.

 

Powrót na górę strony