Aktualności

Śmiertelny wypadek na Rodakowskiego

Policjanci z łódzkiej drogówki pod nadzorem Prokuratury Łódź-Widzew wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do jakiego doszło w Łodzi na ulicy Rodakowskiego. Na skutek wypadku zginęła 89-letnia kobieta.

Do wypadku doszło 17 listopada 2020 roku o godzinie 12.20 na ulicy Rodakowskiego 9. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 18-letni kierujący peugeotem, podczas cofania potrącił przechodzącą za jego pojazdem 89-letnią kobietę. Piesza z urazem głowy została przewieziona do szpitala, gdzie niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarła. Kierujący samochodem został poddany badaniu stanu trzeźwości – był trzeźwy, posiadał uprawnienia do kierowania. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, którzy zwracają sie do świadków tego zdarzenia z prośbą o kontakt pod numerami telefonów 47 841 25 47 lub 47 841 25 22 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Policjanci przypominają:

Zgodnie z kodeksem drogowym (art. 23), kierujący podczas cofania jest obowiązany :

1. ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,

b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

2. Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.”

Z powyższych przepisów wynika, że kierowca w trakcie cofania musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu, w szczególności pieszym, którzy mogą pojawić się za pojazdem. Kierowca powinien uważać także na wszelkiego rodzaju przeszkody stałe takie jak latarnie, słupy, drzewa czy inne pojazdy. Powyższe zasady dotyczą tak samo dróg publicznych, jak i parkingów. Aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, powinniśmy jak najbardziej skupić się podczas wykonywania manewru cofania. Cofanie powinno być rozważne, przy stałej obserwacji obszaru za pojazdem w lusterkach. Jeżeli obraz w lusterkach nie jest wystarczający, należy obrócić głowę przez prawe ramię i obserwować otoczenie przez tylną szybę, jedynie wspomagając się lusterkami bocznymi. Nie należy także w stu procentach ufać elektronice i zamontowanych w wielu modelach aut czujnikach, gdyż nic nie zastąpi naszej spostrzegawczości.

sierż. sztab. Jadwiga Czyż   WRD KMP Łódź

Powrót na górę strony