Aktualności

Zadbajmy o bezpieczny sezon motocyklowy

Przypominamy, że motocykliści są „niechronionymi” (np. blachą, poduszkami powietrznymi, czy pasami bezpieczeństwa) uczestnikami ruchu drogowego. Nawet najmniejszy błąd wobec nich może spowodować poważny wypadek.Sezon motocyklowy rozkręcił się na dobre. Policjanci apelują do motocyklistów, a także innych użytkowników dróg o zachowanie rozwagi i ostrożności.

Z roku na rok rośnie liczba motocyklistów naszym regionie. Jest to popularny środek lokomocji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Nie zawsze motocyklowa pasja idzie jednak w parze z bezpieczeństwem. Czasem brawurą, brakiem ostrożności lub łamaniem przepisów użytkownicy dróg stwarzają duże zagrożenie – dotyczy to zarówno motocyklistów jak i kierowców aut. Jednak różnica polega na tym, że w wyniku kolizji tych dwóch pojazdów motocyklista ma znacznie mniejsze szanse na wyjście cało ze zderzenia.

Już w tym roku doszło do 142 zdarzeń z udziałem motocyklistów gdzie śmierć poniosło 5 kierujących a 64 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z winy motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Dlatego też policjanci apelują zarówno do motocyklistów, jak i kierowców aut o szczególną ostrożność, ponieważ każdy uczestnik ruchu musi mieć na względzie nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale także innych.

Policjanci przytaczają kilka podstawowych rad dla motocyklistów, które znacznie zwiększy bezpieczeństwo podczas podróżowania jednośladem. Przede wszystkim apelują o nie popisywanie się brawurową jazdą przed kolegami, ponieważ może się to skończyć tragicznie. Podkreślają również, aby motocykliści nie „wciskali” się między jadące pojazdy, ponieważ któryś z  nich może go nie zauważyć. Przypominają również o zakładaniu odpowiedniej odzieży motocyklowej (kask, ochraniacze, buty, rękawice), która znacznie zwiększy bezpieczeństwo motocyklisty.

Funkcjonariusze zwracają się również do kierowców samochodów. – Przypominamy, że motocykliści są „niechronionymi” (np. blachą, poduszkami powietrznymi, czy pasami bezpieczeństwa) uczestnikami ruchu drogowego. Nawet najmniejszy błąd wobec nich może spowodować poważny wypadek. Najczęstszym błędem w stosunku do kierujących jednośladami jest nieustąpienie im pierwszeństwa przejazdu. W okresie letnim kierowcy powinni uwzględnić pojawienie się większej liczby tych uczestników ruchu na drodze – zaznaczają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

źródło; KWP w Łodzi

 

 

 

Powrót na górę strony