Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podczas jednej kontroli dostał 24 punkty karne

Wysoki mandat oraz 24 punkty karne to konsekwencje złamania przepisów drogowych. 19-latek nie zastosował się do wydawanych przez policjantów poleceń oraz przekroczył dopuszczalną prędkość. Czeka go teraz ponowny egzamin na prawo jazdy.

2 lutego 2023 roku około godziny 18:00 policjanci z łódzkiej drogówki kontrolując prędkość na ulicy Rydza Śmigłego zauważyli renault, które  poruszało się ze znaczną prędkością. Stróże prawa postanowili to zweryfikować. Miernik prędkości wskazał, że w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h kierowca porusza się z prędkością 83 km/h.  Funkcjonariusze podawali kierowcy sygnały do zatrzymania się, jednak ten je zignorował. Stróże prawa ruszyli za kierującym, który jak zauważyli skręcił w ulicę Zbiorczą, a następnie wjechał w pobliskie uliczki. Policjanci z dokładnością sprawdzali każdy wjazd i po chwili zauważyli zaparkowany pojazd o znajomych numerach rejestracyjnych. 19-latek nie krył swojego zdziwienia myślał, że uniknie odpowiedzialności. Początkowo tłumaczył się, ze nie widział sygnału do zatrzymania jednak po chwili rozmowy przyznał się, że było to celowe zachowanie.  Kontrola w policyjnych bazach danych uprawnień 19-latka wykazała, że prawo jazdy posiada od marca 2022 roku.

Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie tj. niezatrzymanie do kontroli drogowej  w związku z nadawanym sygnałem przez policjanta do zatrzymania oraz przekroczenie dozwolonej prędkości o 23km/h został ukarany dwoma mandatami karnymi w łącznej kwocie 2800 złotych, a na jego konto kierowcy trafiły 24 punkty karne.

Przypominamy, że limit punktów „młodego kierowcy” wynosi dla niego 20 ( a nie 24 jak w przypadku doświadczonych kierowców). Jeżeli w okresie pierwszego roku od wydania po raz pierwszy prawa jazdy limit ten zostanie przekroczony, młody kierowca będzie zobowiązany do ponownego przystąpienia do kursu nauki jazdy dla kierowców oraz zdania egzaminu. Ponadto jeżeli w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełni on  przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w artykuł 86 §1kodeksu wykroczeń, artykuł 87§1kodeksu wykroczeń, artykuł 92a kodeksu wykroczeń lub 98 kodeksu wykroczeń policjant zatrzyma prawo jazdy, a na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień.


młodszy aspirant Jadwiga Czyż

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

Powrót na górę strony