Bezpieczny - świadomy senior. Łódzcy policjanci radzą jak nie dać się oszukać
Pomimo licznych apeli i porad łódzkich policjantów oszustwa pod legendą nadal się zdarzają. Przestępcy nie mają skrupułów i wykorzystując ufność seniorów. Podszywają się pod funkcjonariuszy różnych służb bądź proponują inwestowanie własnych oszczędności na giełdzie czy lokatach, po to, aby uzyskać od pokrzywdzonych jak największą sumę pieniędzy.
Jednym z zagrożeń, które cały czas się rozwija, jest szerokie spektrum różnych oszustw dotykających seniorów. Przestępcy poza kontaktem telefonicznym z potencjalnym pokrzywdzonym wysyłają oferty / reklamy na skrzynki e-mailowe informujące o natychmiastowych zyskach wynikających z inwestycji oszczędności na giełdzie czy lokatach.
W fałszywych wiadomościach, które do złudzenia przypominają te prawdziwe, oszuści namawiają do kliknięcia w link, który prowadzi do podrobionej strony logowania. Jeśli podamy tam swoje prywatne dane, przestępcy będą mogli je wykorzystać. A dysponując naszymi danymi, mogą nawet ukraść pieniądze z naszego konta bankowego. Czasami wiadomości mogą zawierać szkodliwe załączniki, za pomocą których dochodzi do zainfekowania naszego urządzenia. Wykorzystując nasze emocje, np. lęk, strach, radość z wygranej, presję czasu (oferta jest aktualna tylko dziś), namawiają nas do podjęcia działań, które w rzeczywistości mogą mieć poważne konsekwencje.
Pamiętajmy !
- Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania do internetowych ofert.
- Pod żadnym pozorem nie otwierajmy linków przesyłanych w wiadomościach SMSowych, czy e-mailowych przez nieznanych nadawców.
- Jeśli korzystamy z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i bankowości elektronicznej – włączmy weryfikację dwuetapową na swoich kontach online. Zróbmy to wszędzie, gdzie jest taka możliwość. To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która utrudnia dostęp oszustom.
- Stosujmy silne, długie i bezpieczne hasła.
- Nie otwierajmy załączników, które widnieją w wiadomościach, jeśli nie wiemy, co się w nich znajduje.
Policjanci apelują!
Jeżeli mamy w rodzinie starsze osoby, które mieszkają same to rozmawiajmy z nimi na temat sposobów działania oszustów. Ostrzegajmy, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nigdy nie powinny przekazywać pieniędzy nieznanym osobom. Kiedy ktoś zadzwoni podając się za córkę, syna, prokuratora prosząc tym samym, aby przekazali pieniądze, najrozsądniej jest się natychmiast rozłączyć.
Należy także uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie Policję.
aspirant Kamila Sowińska