Aktualności

Egzaminy na kartę rowerową pod czujnym okiem łódzkich policjantów

Maj i czerwiec to miesiące, w których policjanci łódzkiej drogówki częściej niż w innych miesiącach wspomagają dyrektorów szkół podstawowych w przygotowaniu dzieci do egzaminu na kartę rowerową. To dzięki niej dzieci stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi każdego dnia przeprowadzają egzaminy na kartę rowerową w łódzkich szkołach. To pierwszy taki sprawdzian dla najmłodszych sprawdzający wiedzę z przepisów ruchu drogowego. Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie, którzy osiągnęli wymagany wiek i wykazali się niezbędnymi umiejętnościami podczas odbywania w szkole zajęć z wychowania komunikacyjnego / techniki.

Młodzi adepci ruchu drogowego podczas egzaminów muszą wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego jak również umiejętnościami praktycznymi jazdy rowerem. Egzamin praktyczny z techniki jazdy jednośladem polega na prawidłowym pokonaniu toru, w trakcie którego należy wykazać się umiejętnościami korzystania z ronda, ustąpić pierwszeństwa przechodzącym przez przejścia dla pieszych, odpowiednio zareagować na sygnały wydawane przez kierującego ruchem policjanta oraz przejechać „ósemkę”. Po bezbłędnym pokonaniu toru uczniowie otrzymują od dyrektora szkoły wymarzone pierwsze „prawo jazdy”.

Stróże prawa podczas każdego spotkania podkreślają, że zdobyta karta rowerowa, nie tylko uprawnia do korzystania z dróg, ale też zobowiązuje do dbania o odpowiednie wyposażenie roweru, a przede wszystkim przestrzegania przepisów podczas bezpiecznych wycieczek rowerowych.

Policjanci przypominają!!!

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, dokumentem uprawniającym do kierowania rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T - w przypadku osób, które nie ukończyły  18 lat. Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko do lat 10, tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

młodszy aspirant Jadwiga Czyż

Wydział Ruchu Drogowego

Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

 

  • Chłopiec na rowerze ćwiczy slalom między pachołkami.
  • Znak drogowy informujący o rondzie, w tle chłopiec ćwiczący slalom między pachołkami na rowerze.
  • Rowerzysta ćwiczący jazdę po rondzie.
Powrót na górę strony